Activiteiten voor peuters in de kinderopvang
Peuters leren door te spelen, ontdekken en bewegen. Elke dag op de groep biedt nieuwe kansen om kinderen spelenderwijs te laten ontwikkelen.
Op deze pagina vind je verschillende activiteiten voor peuters die eenvoudig uit te voeren zijn in de kinderopvang, peuteropvang of gastouderopvang. De activiteiten sluiten aan bij de ontwikkeling van jonge kinderen en stimuleren onder andere taal, motoriek, creativiteit en zintuiglijke ervaringen.
Veel activiteiten zijn eenvoudig te organiseren met materialen die vaak al op de groep aanwezig zijn. Denk aan sensorische activiteiten, liedjes, creatieve activiteiten en spelletjes die de fijne motoriek stimuleren.
Door samen te spelen, ontdekken en experimenteren krijgen peuters de ruimte om hun nieuwsgierigheid te volgen. Tegelijk ontstaan er mooie momenten van contact, taalontwikkeling en samenspel.
Leuke activiteiten voor peuters
Van creatieve activiteiten en zintuiglijk spel tot liedjes, versjes en motorische activiteiten. Klik op een activiteit om de volledige uitleg en tips te bekijken.
Soorten activiteiten voor peuters
Op de groep wisselen verschillende soorten activiteiten elkaar af. Sommige activiteiten stimuleren de motoriek, andere prikkelen de zintuigen of helpen bij taalontwikkeling.
Op deze pagina vind je onder andere:
- Creatieve activiteiten voor peuters
- Sensorische activiteiten voor peuters
- Liedjes en versjes voor peuters
- Motorische activiteiten voor peuters
- Buitenactiviteiten voor peuters
Hieronder vind je verschillende voorbeelden die eenvoudig op de groep te gebruiken zijn.
Lente activiteit voor peuters: bevroren bloemeneieren
Bevroren bloemeneieren zijn een leuke lente activiteit voor peuters in de kinderopvang. Kinderen pellen voorzichtig de eierschaal van een ijs-ei en ontdekken bloemen die in het ijs verborgen zitten.
Tijdens deze activiteit zien peuters langzaam hoe het ijs smelt en wat er in het ei verstopt zit. Dit zorgt voor nieuwsgierigheid, concentratie en veel gespreksmomenten op de groep.
Het pellen van de eierschaal stimuleert de fijne motoriek en oog-handcoördinatie. Tegelijk ontdekken kinderen spelenderwijs verschillende bloemen en kleuren.
Deze activiteit past goed binnen thema’s zoals lente, bloemen en natuur.
Bekijk de activiteit Bevroren bloemeneieren
Raam schilderen met (scheer)schuim
Raam schilderen met (scheer)schuim is een vrolijke en zintuiglijke activiteit voor peuters in de kinderopvang. Kinderen mogen met hun handen tekenen en schilderen in het schuim dat op het raam wordt aangebracht.
Peuters ontdekken hoe het schuim aanvoelt en wat er gebeurt wanneer ze er met hun vingers doorheen bewegen. Ze kunnen lijnen, vormen en figuren maken en hun creativiteit de vrije loop laten.
Deze activiteit stimuleert de zintuiglijke ontwikkeling, fijne motoriek en creativiteit. Tegelijk ontstaan er vaak leuke gesprekken over wat kinderen op het raam tekenen.
Raam schilderen met schuim is eenvoudig te organiseren en zorgt bijna altijd voor veel plezier op de groep.
Bekijk de activiteit Raam schilderen met (scheer)schuim
Spaghetti door een vergiet
Spaghetti door een vergiet steken is een eenvoudige en leerzame activiteit voor peuters in de kinderopvang. Kinderen steken stukjes spaghetti door de gaatjes van een vergiet of zeef.
Peuters oefenen hierbij hun fijne motoriek en oog-handcoördinatie. Het vraagt concentratie en geduld om de spaghetti precies in een gaatje te krijgen.
Tijdens het spel ontdekken kinderen verschillende manieren om de spaghetti door het vergiet te steken. Sommige peuters duwen de spaghetti erdoorheen, terwijl anderen proberen de spaghetti voorzichtig door de openingen te rijgen.
Deze activiteit is gemakkelijk klaar te zetten met materialen die vaak al aanwezig zijn op de groep en zorgt voor rustig en geconcentreerd spel.
Bekijk de activiteit Spaghetti door een vergiet
Liedje zingen: De krokodil ligt in het water
Het liedje “De krokodil ligt in het water” is een vrolijk en herkenbaar liedje voor peuters in de kinderopvang. Tijdens het zingen maken kinderen bewegingen en gebaren die passen bij het verhaal van het lied.
Door samen te zingen oefenen peuters hun taalontwikkeling, ritmegevoel en luistervaardigheid. De bewegingen bij het lied maken het voor kinderen extra leuk en helpen hen het lied beter te onthouden.
Liedjes zingen op de groep zorgt vaak voor veel plezier en betrokkenheid. Peuters doen graag mee met de bewegingen en kijken naar elkaar terwijl ze zingen.
Dit liedje past goed bij thema’s zoals dieren, water of muziek.
Bekijk het liedje De krokodil ligt in het water
Recept: bananenchips maken
Bananenchips maken is een eenvoudige en leuke activiteit voor peuters in de kinderopvang. Tijdens deze activiteit ontdekken kinderen hoe een banaan kan veranderen wanneer je hem in dunne plakjes snijdt en laat drogen of bakken.
Peuters kunnen helpen met het neerleggen van de banaanschijfjes op een bakplaat. Zo betrek je kinderen actief bij het maken van een gezonde snack. Tijdens het voorbereiden kun je samen praten over fruit, smaken en kleuren.
Deze activiteit stimuleert de zintuiglijke ontwikkeling, taalontwikkeling en betrokkenheid bij eten en proeven. Daarnaast vinden veel kinderen het leuk om iets te eten dat ze zelf hebben helpen maken.
Het maken van bananenchips past goed binnen thema’s zoals eten, fruit of gezond eten.
Bekijk het recept Bananenchips maken
Zelf sneeuw maken
Zelf sneeuw maken is een leuke zintuiglijke activiteit voor peuters in de kinderopvang. Kinderen kunnen voelen, knijpen en spelen met de zachte “sneeuw” terwijl ze ontdekken hoe het materiaal aanvoelt en verandert.
Tijdens deze activiteit verkennen peuters de structuur van de sneeuw en kunnen ze er bijvoorbeeld kleine hoopjes van maken of er met hun handen doorheen bewegen. Dit stimuleert de zintuiglijke ontwikkeling, fijne motoriek en nieuwsgierigheid.
Peuters vinden het vaak bijzonder om met “sneeuw” te spelen, zeker wanneer er buiten geen echte sneeuw ligt. Het zorgt voor veel ontdekking en spelplezier op de groep.
Deze activiteit past goed binnen thema’s zoals winter, weer of zintuiglijk spel.
Bekijk de activiteit Zelf sneeuw maken
Stoepverf maken en gebruiken
Stoepverf is een vrolijke en creatieve activiteit voor peuters in de kinderopvang. Kinderen kunnen met stoepverf tekenen en schilderen op de stoep, tegels of het schoolplein.
Peuters ontdekken hoe kleuren zich verspreiden en wat er gebeurt wanneer ze met een kwast of hun handen over de grond schilderen. Ze kunnen lijnen, vormen en eenvoudige tekeningen maken terwijl ze vrij experimenteren met kleur.
Deze activiteit stimuleert de creativiteit, grove motoriek en zintuiglijke ontwikkeling. Buiten schilderen geeft kinderen bovendien de ruimte om groot te bewegen en samen te spelen.
Stoepverf past goed binnen thema’s zoals zomer, buiten spelen of kleuren ontdekken.
Bekijk de activiteit Stoepverf maken
Kunst in de sneeuw
Kunst maken in de sneeuw is een creatieve winteractiviteit voor peuters in de kinderopvang. Met bijvoorbeeld gekleurd water of natuurlijke materialen kunnen kinderen tekeningen en patronen maken in de sneeuw.
Peuters ontdekken hoe kleuren zichtbaar worden op de witte sneeuw en wat er gebeurt wanneer ze verschillende kleuren gebruiken. Ze kunnen experimenteren met spuiten, gieten of voorzichtig tekenen.
Deze activiteit stimuleert de creativiteit, zintuiglijke ontwikkeling en het ontdekken van kleuren. Daarnaast zijn kinderen lekker buiten bezig en bewegen ze volop.
Kunst maken in de sneeuw past goed binnen thema’s zoals winter, weer en buiten spelen.
Bekijk de activiteit Kunst in de sneeuw
Versje: Clowntje Flipper de Flap
Het versje Clowntje Flipper de Flap is een vrolijk en herkenbaar versje voor peuters in de kinderopvang. Tijdens het opzeggen van het versje maken kinderen bewegingen en gebaren die passen bij het verhaal.
Peuters vinden het vaak leuk om mee te doen met de bewegingen en de woorden van het versje na te zeggen. Op deze manier oefenen ze spelenderwijs hun taalontwikkeling, ritmegevoel en luistervaardigheid.
Versjes zorgen voor plezier en betrokkenheid op de groep. Door het versje meerdere keren te herhalen herkennen kinderen de woorden en kunnen ze steeds beter meedoen.
Dit versje past goed bij thema’s zoals circus, muziek of bewegen.
Bekijk het versje Clowntje Flipper de Flap
Bellen blazen met peuters
Bellen blazen is een eenvoudige en vrolijke activiteit voor peuters in de kinderopvang. Kinderen kijken vol verwondering naar de bellen die door de lucht zweven en proberen ze te volgen, te vangen of stuk te prikken.
Tijdens het bellen blazen ontdekken peuters hoe de bellen bewegen en hoe ze door de lucht zweven. Veel kinderen vinden het leuk om achter de bellen aan te rennen of ze met hun handen kapot te maken.
Deze activiteit stimuleert de zintuiglijke ontwikkeling, oog-handcoördinatie en grove motoriek. Daarnaast zorgt het vaak voor veel plezier en beweging op de groep.
Bellen blazen past goed bij thema’s zoals buiten spelen, zomer of ontdekken van lucht en beweging.
Bekijk de activiteit Bellen blazen met peuters
Stappenplan: zelf je jas aantrekken
Zelf je jas aantrekken is een belangrijke stap in de ontwikkeling van peuters. Met een eenvoudig stappenplan leren kinderen spelenderwijs hoe ze hun jas zelfstandig kunnen aantrekken.
Bij deze activiteit leggen kinderen hun jas eerst op de grond met de capuchon of kraag bij hun voeten. Vervolgens steken ze hun armen in de mouwen en zwaaien de jas over hun hoofd naar achteren. Op deze manier zit de jas meteen goed.
Door dit regelmatig te oefenen ontwikkelen peuters meer zelfstandigheid, zelfvertrouwen en motorische vaardigheden. Het geeft kinderen een trots gevoel wanneer het lukt om hun jas zelf aan te trekken.
Deze activiteit past goed bij dagelijkse momenten op de groep en sluit aan bij thema’s zoals zelfredzaamheid, kleding of de seizoenen.
Bekijk het stappenplan Zelf je jas aantrekken
Vlinder maken met een spons
Een vlinder maken met een spons is een leuke en creatieve activiteit voor peuters in de kinderopvang. Met behulp van een spons en verf kunnen kinderen eenvoudig mooie vlindervormen stempelen op papier.
Peuters ontdekken tijdens deze activiteit verschillende kleuren, vormen en patronen. Door met de spons te stempelen oefenen kinderen hun fijne motoriek en oog-handcoördinatie.
Elke vlinder wordt anders, waardoor kinderen hun eigen creativiteit kunnen gebruiken. Deze activiteit zorgt vaak voor veel plezier en kleurrijke resultaten.
Deze activiteit past goed bij thema’s zoals lente, dieren of kriebelbeestjes.
Bekijk de activiteit Vlinder maken met een spons
Meer inspiratie voor de kinderopvang
Werk je op de groep graag met thema’s?
Bekijk dan ook onze complete thema draaiboeken voor peuters in de kinderopvang met activiteiten, liedjes, versjes en spelideeën.
Onze thema’s helpen pedagogisch professionals om eenvoudig een compleet thema op de groep te organiseren. Met activiteiten, liedjes, versjes en spelideeën kun je kinderen op een speelse manier laten ontdekken, leren en ontwikkelen.


